מדריך בניית אתרים: תכנון אתר א'

איך בונים אתר אינטרנט שישמש אתכם לעסק, אילו דברים חייבים שיהיו באתר? מהם הטעויות שבעלי עסקים עושים כשהם באים לבנות אתר חדש? מה כדאי להכין מראש? מה כדאי להבין לפני שמתחילים?

המדריך מיועד לבעלי עסק, שרוצים להקים אתר אינטרנט לבד, או בעזרת אנשי מקצוע, המדריך עובר ביסודיות על כל הנושאים בבניית אתרים, שיאפשרו לך, ליצור אתר איכותי משלך.

חלק א – תכנון האתר (רגע לפני שמתחילים להתעסק בצד הטכני...)

רגע לפני שמתחילים לבנות את האתר, מה צריך לדעת?

*הקדמה:

חשוב לי להדגיש כי נושא בניית האתרים הוא מאוד מורכב, בכל יום אני לומדת על עוד נושא חדש הקשור לנושא. כמו כל דבר עולה השאלה האם להיעזר באיש מקצוע או לעשות בעצמי? כמו כל מקצוע היום יש לנו באינטרנט הדרכה לעשות כמעט כל דבר, מלהחליף ברז ועד סדנת צילום בטלפון הנייד. האם ניתן לעשות את זה לבד – התשובה היא כן. מדוע לקחת בכל זאת איש מקצוע – כי הוא יעשה את זה מהר יותר, כי הוא יעשה את זה בצורה מקצועית יותר: גם מבחינת המראה החיצוני, וגם בבחינת מניעת תקלות בעתיד.

איך לבנות את האתר שלי?

האם לבנות אתר חינמי או בתשלום?

אחד הדברים הבולטים באינטרנט הוא שאם זה חינם סימן שאתה המוצר. דאגו לשלם את המינימום כך שלפחות יהיה לאתר שלכם דומיין (כתובת אתר) עצמאי שרכשתם (50-100 שח לשנה לדומיין, 3$-15$ לאחסון תלוי איפה). בלי דומיין לא תוכלו לקדם את האתר שלכם בגוגל. גם מי שיחפש אתכם במיוחד לא בטוח שיצליח למצוא אתכם.

וויקס נותנת אפשרות נדיבה חינמית מבחינת תוספים לבניית אתר, היא גם נותנת לכם אפשרות לבחור דומיין "חינמי" שלהם לדוגמה: https://eionhovav.wixsite.com/limהבעייה של הדומיין הזה הוא שממש קשה עד בלתי אפשרי למצוא את האתר בגוגל. גם אם תחפשו "אתר ללימון" (הכותרת הראשית של האתר דמו שבקישור, שבניתי להדרכה). בשביל לחבר דומיין חיצוני שרכשתם, ולהופיע במנועי החיפוש תהיו חייבים להתחבר למנוי של מינימום 5$ לחודש. בתכלס זה מחיר של כוס קפה אחד במסעדה ובהחלט שווה את המאמץ לקידום העסק שלך (עלות מינימלית לשנה 5$ לחודש + דומיין בעלות 50-100שח לשנה).

הרבה מתבלבלים ובונים אתר "חינמי" ב- וורדפרס.קום – לא ממליצה, זו חברה שעובדת על הפלטפורמה של וורדפרס.אורג – האתר החינמי ממש לא מאפשר לך לבנות משהו סביר, בטח לא בעברית. האופציות בתשלום לא משתלמות.

וורדפרס.אורג היא פלטפורמה ציבורית חינמית ומומלצת. אתם לא משלמים על וורדפרס, אבל חייבים לקנות דומיין ואחסון באחת ממאות החברות שקיימות היום בשוק.  3$-25$ לאחסון אתר אחד לחודש תלוי בחברה שתבחרו, אתר מומלץ לראות מחירים והמלצות על חברות אחסון). קחו בחשבון שצריך הבנה טכנית מינימלית בשביל להתחיל (עלות מינימלית לשנה: דומיין 50-100 שח לשנה, אחסון איכותי מינימום 6$ לחודש, תשלום על תוספים אם צריך (קידום, אבטחה, אלמנטור פרו וכדומה) בנוסף מצריך יכולת טכנית בבניה ותחזוקה שוטפת של האתר).

איפה כדאי לבנות את האתר?

יש המון דברים שצריך להביא בחשבון, כמו נוחות עבודה, אבטחת האתר, מיקום בגוגל, מחיר עלות היום והאם תוכלו לעבור אם המחיר יעלה? את כל הדברים סיכמתי במאמר. בגדול אם אתם משלמים לבעל מקצוע תבנו בוורדפרס.אורג, אם אתם בונים לבד וויקס זו אפשרות נוחה.

איך בונים אתר? רשימת חומרים

רשימה טכנית:

כתובת/קרקע/בית – ראה הסבר מפורט במאמר.

 • דומיין – כתובת אתר.
 • אחסון – "קרקע" "הכונן הקשיח" =שרת בו מאוחסנים כל הנתונים של האתר שלכם. (אתר מומלץ לראות מחירים והמלצות על חברות אחסון).
 • פלטפורמת הבנייה (וורדפרס, וויקס, גומלה וכו) – "הבית" שלכם,מקום בו תבנו את השלד, הקירות, הכיורים וכו של האתר שלכם.

*חלק מהחברות יספקו לכם את כל שלושת הדברים אוטומטית יחד (כגון וויקס).

חומרים לאתר:

 • תוכן כתוב – מילים – מומלץ לכתוב בוורד או משהו דומה.
 • תמונות – דאגו שהתמונות יהיו באיכות טובה, אבל לא גדולים מידי. העברת תמונות דרך ווטסאפ או פייסבוק פוגעת באיכות. שלחו תמונות במייל, גוגל דרייב או באופן ישיר למחשב שלכם (כבל,דיסקאונקי). דאגו שתהיה לפחות תמונה אחת שלכם בה הפנים שלכם ברורים ונעימים. ניתן גם לרכוש תמונות ממאגר, הקפידו לקרוא את הרישיון, ולוודא שאתם לא מפירים זכויות יוצרים (יש אנשים שמחפשים ברשת במיוחד, כאלו שהפרו זכויות יוצרים בשביל להרוויח מתביעה משפטית).
 • סרטונים אם יש.
 • קישור לטלפון/ווטסאפ בניידים.
 • כתובת העסק!! – כתבו איפה אתם במקום בולט, רחוב, או עיר, או אזור בארץ, או מדינה משהו… בבקשה.
 • קישור לרשתות חברתיות – כנסו לדף שלכם ברשת החברתית והעתיקו את שורת הכתובת בראש הדף, שימו לב שהקישור מתחיל בhtt, אם לא כנסו לשורה (רקע תכלת) לחצו והכתובת המלאה תופיע.
 • חלוקה לדפים – דף בית/אודות וכדומה – זכרו "גוגל אוהב יותר מדף אחד באתר שלכם"
 • צרו דף בלוג – זכרו "גוגל אוהב אתרים שמתחדשים". נסו לחשוב על נושאים שמעניינים את הלקוחות שלכם, או ספרו מה היה השבוע בעסק…

איך בונים אתר - טיפים שחשוב לדעת לפני

יש גבול ליצירתיות?

מספיק להסתובב במוזאון לראות שכל ציור הוא יחיד מיוחד ולגמרי אחר, למרות שכולם התחילו על אותו ריבוע לבן. אז זהו שבאתרי אינטרנט זה לא בדיוק כך, יש כללים ברורים של חלוקה לאזורים – במיוחד כאשר רוצים התאמה למסכים בגדלים שונים (פירוט בחלק ב').

חוק החמש שניות

אולי כבר ארבע, "זמן החסד", שקובע האם גולש אקראי יישאר באתר שלנו או לא, הולך ומצטמצם. החלק הראשון שהגולש רואה שהוא נכנס לאתר שלנו הוא החלק החשוב ביותר באתר – תפקידו למשוך בשניות את הגולשים שלנו.

*חשוב להדגיש שהיום רוב הגלישה היא בסלולרי: תהליך בניית אתרים נכון, יכלול גם התאמה לגלישה בסלולרי, לאחר שסיימתם את בניית הדף, בדקו איך הוא נראה בטלפון הנייד. אלמנטור לדוגמה נותן לנו לבנות דף עם אזורים או אלמנטים שיופיעו רק בנייד או רק במחשב.

חוק החצי שנייה

חצי שנייה זה סף הסבלנות שלנו לאתר שעולה לאט, אם האתר לא עולה מיידית רוב האנשים יעברו הלאה.

טלפון יצירת קשר וכתובת

אם אתם רוצים לשים באתר רק שלושה דברים שימו את זה. בכל מקרה הטלפון חייב להיות בדף הראשון למעלה במקום בולט, הכתובת או לפחות אזור המגורים בדף הראשון (קישור למאמר איך ליצור כפתור לחיץ לחיוג אוטומטי).

תמונות איכותיות

לאנשים אין סבלנות להישאר באתר עם תמונות חובבניות, או תמונות שחוזרות באתרים אחרים. אם אין לכם כישרון צילום מיוחד (או חבר עם כישרון כזה) -קחו צלם מקצועי שיצלם לכם צילומי תדמית, או בחרו תמונות ממאגר בתשלום.

תוכן!! תוכן!! תוכן!!

תוכן אישי, תוכן מקצועי, תוכן מקדם. ספרו על העסק, ספרו על האנשים מאחורי העסק, ספרו על נושאים שמעניינים את מי שצריך את השירות או המוצר שלכם.

במאמר הזה יש הסבר מפורט איך לבנות את התוכן שלכם:

דף הבית הוא חלון הראווה של העסק שלכם!!

העיצוב שלו הוא הפנים של העסק שלכם, אם יש לכם זמן לעצב רק דף אחד באתר שלכם השקיעו בו.

תמונות פרופיל זה חובה

אנשים רוצים לראות את הפנים שלכם, לכן שימו תמונה שלכם. אם יש לכם סרטון שלכם מדברים -לקוחות פוטנציאלים יתחברו אליכם אפילו יותר.

תכנון חוסך כסף ועבודה SEO

תכנון מראש של אתר הבנוי לפי עקרונות קידום אתרים במנועי חיפוש, יחסוך מכם הרבה כסף למקדמים או עבודת קידום בעתיד.*שלבו באתר גם בלוג מובנה שיאפשר הוספת תכנים רצופה. גוגל לא אוהב אתרים עם דף אחד בלבד, גוגל לא אוהב אתרים שלא מתעדכנים על בסיס קבוע.

אבטחת אתרים

על איזו פלטפורמה (וורדפרס אורג, וורדפרס קום, וויקס גומלה וכו') לבנות את האתר. היכן מאוחסן האתר שלך, מה רמת אבטחת האתר באחסון. כיצד ניתן להגן על האתר מפני פריצות (ו/או כמה יעלה לי להוסיף אבטחה לאתר). *בדקו במקביל גם מהירות טעינת האתר בחברות השונות.

פרסומות החוצה

אל תציפו את האתר שלכם בפרסומות, שלמו את המינימום להוריד אותם מהאתר שלכם. מעבר לעובדה שזה "לא משדר מקצועיות". הפרסומות באתרים האלו פשוט מעצבנות וכפי שכבר הבנת כל דבר שקצת לא נח, גורם לנו לעזוב מיידית את האתר שלך. הרבה פעמים הפרסומת מכסה טקסט חשוב (בעיקר בניידים), ראיתי גם אתר בוויקס שפרסומת חסמה לי את כל סרגל הניווט העליון, לקח לי זמן להבין איך להוריד אותה ולקבל מידע נוסף.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שתפו אם אהבתם

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אתכם

בניית אתרים באזור רחובות

בניית אתרים ברחובות היא מילת המפתח העיקרית שלי, המאמר הזה יספר לכם כיצד ניתן להשתמש במאמר בשביל לקדם מילת מפתח, ע"י הכנסת מילים בעלות תוכן משמעותי ולא סתם גבב מילים אקראי.

קרא עוד »