לוגו מרחב משלך
מתי לבנות אתר בוויקס ומתי לבנות אתר בוורדפרס?

מתי לבנות אתר בוויקס ומתי לבנות אתר בוורדפרס?

הפוסט הזה נוצר בעקבות מסע ברחבי הרשת בניסיון לענות על השאלה "מדוע "אנשי הוורדפרס" כל כך נגד וויקס?"

את השאלה הזו שאלה אותי מעצבת גרפית במפגש מקצועי. היה לי ברור שהיא צודקת, עד עכשיו שמעתי בעיקר כמה וויקס זה רע! אך לא ממש היה לי ברור מדוע? החלטתי לשים את כל האמונות בצד ולצאת למסע חיפוש ברחבי הרשת לגלות את הסיבות בעד ונגד כל אחת מהפלטפורמות האלו. מסע שבמהלכו למדתי את היתרונות והחסרונות. מסע שבעקבותיו, כמו שבטח הבנתם מהכותרת, הגעתי למסקנות חדשות.

החלטתי להתחיל מהמסקנות שלי בעקבות המחקר (אם מעניין אתכם איך הגעתי אליהם אתם מוזמנים לקרוא הלאה).

 *שימו לב שקיימות שתי פלטפורמות וורדפרס: וורדפרס.קום ו – וורדפרס.אורג. בכל המאמרים המקצועיים שתמצאו ברשת, ההתייחסות היא לוורדפרס.אורג בלבד, אלה אם כן צוין במפורש אחרת.

בעלי עסקים פותחים אתר אינטרנט משתי סיבות עיקריות.

 1. פרסום העסק ללקוחות חדשים – במקרה הזה חשוב הקידום האורגני, והמקום בגוגל. ככל שהעסק יהיה במקום יותר גבוהה בגוגל במילות החיפוש הרלוונטיות כך יותר גולשים אקראיים יחשפו אליו, יכירו את העסק ויהפכו ללקוחות חדשים.

 2. "כרטיס ביקור" או אתר למידע בלבד – נוכחות אינטרנטית שנועדה לאנשים שמחפשים אותנו ספציפית, ורוצים לדעת ולהבין יותר עלינו ועל העסק שלנו. מיועד לבעלי עסקים, שיש להם זרם קבוע של לקוחות אבל מחפשים מקום בו ניתן להסביר בהרחבה מה הם עושים.

המלצות

*אם קידום האתר שלך לאורך זמן (חמש שנים ויותר) חשוב לך לעסק, מומלץ לך להשקיע באתר וורדפרס.

*אם אתה משלם בכל מקרה לבעל מקצוע על בניית האתר,מומלץ לך להשקיע באתר וורדפרס.

*אם אתה בונה אתר בעצמך שמיועד למידע בלבד, ושמיקום האתר בגוגל פחות חשוב לך, מומלץ לבנות בפלטפורמת וויקס.

עכשיו שאתם יודעים מה, מוזמנים להמשיך ולקרוא למה?

הבדלים בין ויקס וורדפרס:

בעלות על האתר.

הסיבה העיקרית שבוני האתרים כל כך אוהבים את וורדפרס נעוצה במילה אחת – בעלות. כלומר למי באמת האתר שייך? הדרך הכי פשוטה להסביר למה הכוונה היא להשוות את הנכס האינטרנטי לנדל"ן. כמו בנדל"ן גם כאן יש שלוש אפשרויות:

 1. בית שכור.
 2. בית בבעלותי, הקרקע עליה בנוי הבית שלי נמצאת בבעלות המדינה.
 3. בית בבעלותי, הבנוי על קרקע שגם בבעלותי הפרטית.

כאשר אנחנו בונים אתר או בלוג בפלטפורמה סגורה, כמו וויקס, גומלה, בלוגר, סלונה, תפוז (וגם וורדפרס קום). אנחנו לחלוטין שוכרים את המקום, אנחנו תלויים לחלוטין בבעל בית שיכול לעלות לנו את השכירות כרצונו, הוא אחראי על תיקון הבית ותחזוקתו – ואם נמאס לו לתחזק אז הבית נהרס בעקביות. (בכוונה שמתי את תפוז ובלוגר ברשימה – שתי הפלטפורמות המובילות עד לפני חמש שנים והיום כבר לא רלוונטיות).

לעומתם בוורדפרס, אנחנו הבעלים המוחלטים של האתר שלנו, נכון לרוב אנחנו שוכרים את ה"קרקע" מחברות האחסון, אך תהליך המעבר מחברה לחברה הוא פשוט (היום חברות שמכבדות את עצמן יעשו את זה בשבילך) ולכן יש אפשרות לאחסן במחיר נמוך משמעותית.

האפשרות השלישית כמו בחיים האמתיים היא לעשירים בלבד. חברות מסחריות גדולות שהאתר והאחסון בבעלותן הפרטית.

קידום אתר האינטרנט, לדף הראשון במנועי החיפוש.

הטענה העיקרית כלפי וויקס שהיא בנויה בצורה כזו שלא ניתן לקדם אותה באופן אורגני, הייתה כנראה נושא המחקר העיקרי, והשיפור העיקרי הטכנולוגי של החברה השנה. מה זה אומר מבחינתנו?

 1. ניתן היום לקדם אתרי וויקס באופן אורגני.
 2. החברה מתחדשת, לומדת מטעויות ויודעת לתקן אותם – כלומר ניהול והתנהלות נכונה של חברה, מה שמעלה את הסיכויים שהיא כאן בשביל להישאר.

כמה אני צריך לשלם בשביל האתר שלי?

ההצלחה הגדולה של וויקס נובעת מהעובדה שהיא מאפשרת לבעלי עסקים להקים אתר בחינם, ללא צורך בידע טכני. האיום המרכזי על הטכנולוגיה הזו באה מהתקדמות טכנולוגיות מקבילות בוורדפרס שהמובילה בהם היא העורך הויזואלי אלמנטור (דרך אגב, כמו וויקס, גם היא טכנולוגיה ישראלית). מה זה אומר מבחינתנו.

 1. באינטרנט אין באמת חינם, אם אתם לא משלמים אתם המוצר. אתרים בחינם לגמרי זה אוסף פרסומות, מקיפות, חוסמות מסתירות קופצות ומעצבנות. אם אתם רוצים שאנשים יישארו באתר שלכם לראות מה יש לכם להציע להם שלמו את המינימום להוריד את הפרסומות. גם בוורדפרס וגם בוויקס צריך לשלם בשביל לקבל אתר שאנשים יסכימו להישאר בו, סביר להניח שבוויקס תשלמו על האתר הרבה פחות.
 2. על מה משלמים?

אחסון

דומיין

תבנית

אבטחת האתר

 • בוויקס המינימום שתצטרכו לשלם בשביל לקבל את הכול יהיה החבילה שנכון להיום עולה 9$ לחודש.
 • בוורדפרס, תשלמו על כל אחד מהסעיפים כאן בנפרד. בוורדפרס בשביל לקבל את אותה האיכות במוצר, תשלמו בסך הכל כנראה כמה דולרים יותר. סביר להניח גם שתצטרכו עזרה של בעל מקצוע בתהליך הבחירה. אחסון ממוצע נע בין 3$-15$ לאתר שיתופי – אבטחת האתר מאוד מושפעת מחברת האחסון שבחרתם (פריצה לאתרים היא דבר נפוץ, אתרים ישראלים חביבים על האקרים במיוחד). על תוספים לאבטחה נוספת תשלמו בנפרד. התשלום על דומיין לרוב זניח.

 

עיצוב ותוספים לאתר בוויקס או בוורדפרס?

בתכלס לא ממש רלוונטי לדיון שלנו כאן, בעיקרון בוורדפרס יש הרבה יותר. מעשית – לא ממש בטוח שיש לך את הידע איך להשתמש בהם בצורה נכונה.

אתר וותיק הוא אתר אמין.

לדעתי הנקודה הזו הכי חשובה בשיקולים שלנו בבחירה בוורדפרס – חשיבה על העסק שלנו לטווח הרחוק. 

כמו כל עסק, ככל שאתר שקיים זמן רב יותר הוא משדר אמינות גבוהה יותר. אתר שקיים עשר שנים, הספיק לצבור מאמרים עוקבים, מעמד בקהילה והכי חשוב מבחינתנו מעמד בגוגל.

אתר מקצועי, פעיל ומתוחזק יתקדם עם הזמן לעמוד הראשון – המשפט הזה היה ממש נכון לפני חמש שנים שהאינטרנט רק התחיל, היום הוא נכון חלקית בקטגוריות היותר תחרותיות. וככל שיעברו השנים ויותר בעלי עסקים יבינו שהם מוכרחים אתר בשביל לשרוד ולעמוד בתחרות, המשפט הזה יהיה פחות ופחות נכון.

ככל שהתחרות תגדל, כך תעלה החשיבות של אלמנט ה"וותק" של האתר, אלו שהשקיעו ראשונים בנכס יקבלו יתרון ויופיעו בדפים הראשונים של מנועי החיפוש. מה שנראה היום זניח יקבל משמעות עצומה עוד כמה שנים.

*לפני כמה שנים, סיפרה לי חברה על סבא רבה, שהחליף קרקע צמודה לכינרת ברובה טוטו. בדיוק כמו שלפני 100 שנה לקרקע הזו לא היה ערך. כך גם היום אנחנו עדיין לא מבינים את חשיבות הוותק בעסק אינטרנטי. אני מאמינה שככל שכמות העסקים באינטרנט תגדל, יעלה גם הערך של האתרים הוותיקים.

אתר וורדפרס, ניתן לחדש בהתאם למגמות המתחדשות. במהלך ההתחדשות הכתובת נשארת, התוכן והמאמרים נשארים, גוגל מתייחס אליו כאותו אתר.

אתר וויקס, יכול להתחדש רק כאתר וויקס – אם בעוד 5-10 שנים החברה תיסגר או לא תוכל "להדביק" את הטכנולוגיות החדשות, תצטרכו לבנות אתר חדש מהתחלה על פלטפורמה חדשה, סביר להניח שגם עם דומיין חדש (מומלץ לקנות את הדומיין בנפרד ישירות מחברה חיצונית ולחבר לוויקס,ולא דרךישירות דרך וויקס ואז הוא ישאר גם אם תהיה בעיה) אז . גם אם האתר החדש יכיל את כל התוכן שצברתם במשך שנים, עדיין גוגל יתייחס אליו כאתר חדש ולמעשה תפסידו את ה"וותק" שלכם.

 קישור למאמר באנגלית שסיכם גם הוא את היתרונות והחסרונות של שתי הפלטפורמות האלו.

Facebook
Twitter
LinkedIn

שתפו אם אהבתם